کالج CNTAA کانادا » آموزش جوانسازی پوست » دوره آموزشی تزریق بوتاکس (Botox)
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

دوره آموزشی تزریق بوتاکس (Botox)

بوتاکس احتمالاً معروفترین روش زیبایی است، اما کمتر کسی میداند که نام بوتاکس در واقع به نام تجاری سمی عصبی به نام سم بوتولینوم اشاره دارد. علیرغم این عنوان ترسناک، شکل رقیق سم بوتولینوم که در بوتاکس به کار میرود خطرناک نیست و به راحتی باعث شل شدن عضلات آسیب دیده ، کاهش یا از بین بردن چین و چروک برای سه تا چهار ماه می شود. بوتاکس ها در واقع یک خانواده از داروها هستند که اکثر افراد فقط دانش محدودی از آن دارند. ما در اینجا واقعیت هایی را در مورد بوتاکس عنوان میکنیم که میتواند تصور شما را در مورد این درمان عوض کند.

تزریق سم بوتولینوم  محبوب ترین عمل زیبایی در حال حاضر است، استفاده از بوتاکس از سال 2000 آغاز شده است و از آن زمان تاکنون تقریباً 800٪ افزایش داشته است. در حال حاضر در آمریکا سالانه حدود 7.23 میلیون نفر از این روش استفاده میکنند که به تنهایی بیشتر از مجموع افرادی است که از 5 روش لایه برداری شیمیایی، لیزر موهای زائد، فیلر، میکرودرم ابریژن و ای پی ال استفاده کرده اند.

دوره آموزش تزریق بوتاکس

بوتاکس علی رغم شهرت خود به عنوان یک روش زیبایی، در ابتدا به عنوان یک درمان پزشکی برای استرابیسم، یک بیماری چشمی که اغلب ناشی از اختلال عملکرد عضلات بود، مورد استفاده قرار گرفت. از آنجایی که این فرمول به عنوان شل کننده عمل می کند، بنابراین ناحیه آسیب دیده را تسکین می دهد و به بافت اجازه می دهد عملکرد مناسب تری داشته باشد. متعاقبا به زودی کشف شد که از بوتاکس می توان برای درمان سایر بیماری ها مانند اسپاسم صورت و گردن نیز استفاده کرد و امروزه از بوتاکس برای درمان میگرن و دیگر دردهای مزمن، بیماری های عضلانی اسپاستیک و مثانه نروژنیک و تعریق بیش از حد و حتی افسردگی استفاده می شود و روز به روز به کاربرد آن در رشته های نرولوژی، چشم پزشکی، ارولوژی، روانپزشکی و…افزوده میشود.

کشف تصادفی بوتاکس

 اگر چه امروزه بوتاکس در درجه اول برای درمان های زیبایی استفاده می شود، اما کاربرد آن برای استفاده زیبایی فقط به طور تصادفی محقق شد. در دهه 1990 ، دکتر ژان کاروترز از تزریق بوتاکس برای درمان بیماران مبتلا به استرابیسم و دوبینی استفاده می کرد. پس از آن ، بیماران وی گزارش کردند که علاوه بر بهبود بینایی، مشاهده کرده اند که چین و چروک آنها از زمان شروع درمان بوتاکس کمتر شده است. پس از آن بوتاکس به عنوان یک روش درمانی زیبایی مورد استفاده قرار گرفت و کاربرد آن در زیبایی به سرعت از دیگر کاربردهای آن در طب پیشی گرفت.

اما بوتاکس فقط پدیده ای در دهه 90 نیست. ریشه های آن حتی به قبل تر بر می گردد.

از آنجا که بوتاکس در سال  در سال 2002 تاییدیه اف دی ا را برای مصارف زیبایی بدست آورد، معمولاً تصور می شود که این درمان کشف نسبتاً جدیدی است. با این حال، سم بوتولینوم در واقع در دهه 1820 کشف شد. دکتر جاستینوس کرنر در تلاش بود تا مشخص کند چرا دسته ای سوسیس ده ها آلمانی را مسموم کرده و منجر به مرگ آنها شده است. وی سم بوتولینوم را در گوشت کشف کرد و بیماری که باعث کشته شدن آلمانی ها شد را “بوتولیسم” نامید.

بوتاکس دارویی است که از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم به دست می آید. این باکتری در بسیاری از محیط های طبیعی از جمله خاک، دریاچه ها، جنگل ها و مجاری روده ای پستانداران و ماهی ها وجود دارد. باکتری ها و اسپورهای کلستریدیوم بوتولینوم به طور کلی بی ضرر هستند. مشکل فقط زمانی ایجاد می شود که اسپورها تغییر شکل داده و جمعیت سلولها افزایش می یابد. در یک زمان خاص ، باکتری ها شروع به تولید سم بوتولینوم می کنند، نوروتوکسین کشنده ای که مسئول بوتولیسم است. سم بوتولینوم بسیار خطرناک است. برخی دانشمندان تخمین زده اند که 1 گرم شکل متبلور سم می تواند 1 میلیون نفر را بکشد و چند کیلوگرم می تواند هر انسانی را بر روی کره زمین از بین ببرد.

علیرغم عنوان ترسناک این ماده زمانیکه این سم توسط روش های بیومدیکال ضعیف شود نه تنها خطرناک نیست بلکه موارد فایده ی گوناگونی دارد. تولیدکنندگان بوتاکس را با دوزهای بسیار کمی از سم بوتولینوم تولید می کنند. این دارو می تواند به طور موقت عضلات را فلج کند که می تواند به نفع افراد مبتلا به اختلالات مختلف عضلانی یا عصبی باشد.

آموزش تزریق بوتاکس

انواع تجاری سم بوتولینوم شامل موارد زیر است:

 • onabotulinumtoxin A (Botox)بوتاکس
 • abobotulinumtoxin A (Dysport)دیسپورت
 • incobotulinumtoxin A (Xeomin)زئومین
 • rimabotulinumtoxin B (Myobloc)میوبلاک
 • prabotulinumtoxin A (Jeuveau) جووا

گر چه مردم به طور عادی از کلمه “بوتاکس” برای توصیف همه این محصولات استفاده می کنند ، در حقیقت بوتاکس یک علامت تجاری ثبت شده متعلق به شرکت آلرگان است

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک نوروتوکسین است. این مواد سیستم عصبی را هدف قرار می دهند و فرایندهای سیگنالینگ عصبی را که باعث تحریک انقباض عضله می شوند ، مختل می کنند. به این ترتیب است که دارو باعث ضعف موقتی عضله می شود.

 برای انقباض هر عضله ، اعصاب در محل اتصال محل انتهای عصب با سلولهای عضلانی ، یک پیام رسان شیمیایی به نام استیل کولین آزاد می کنند. استیل کولین به گیرنده های سلول های عضلانی متصل می شود و باعث انقباض یا کوتاه شدن سلول ها می شود. تزریق بوتاکس مانع از آزاد شدن استیل کولین می شود که از انقباض سلول های عضلانی جلوگیری می کند. به این ترتیب سم به سفت شدن عضلات کمک می کند.

پزشکان با رقیق سازی پودر موجود در محلول نمک و تزریق مستقیم آن به بافت عصبی عضلانی با استفاده از یک سوزن بسیار کوچک، از سم بوتولینوم استفاده می کنند. برای تزریق درست و حفظ شکل طبیعی صورت دانستن آناتومی دقیق ضروری ست .2-4 روز بعد از تزریق اولین نشانه های ضعف عضله ظاهر خواهد شد و حدود 14 روز زمان لازم است تا اثر دارو کامل شود بسته به نوع و مقدار ماده ی مصرفی و ناحیه مورد درمان و نوع درمان اثرات  بین 3 تا 12 ماه ماندگاری خواهند داشت.

خطرات و عوارض جانبی بوتاکس

افراد به طور کلی تزریق بوتاکس را به خوبی تحمل می کنند و عوارض جانبی آن غیر معمول است. با این حال ، بسته به علت تزریق و پاسخ فرد ، سم بوتولینوم می تواند برخی از اثرات ناخواسته را ایجاد کند ، از جمله:

 • درد خفیف ، تورم یا کبودی در اطراف محل تزریق
 • سردرد
 • احساس سنگینی در پیشانی
 • خشکی چشم
 • بی حسی
 • افتادگی پلک موقت
 • ضعف یا فلج ناخواسته ناخواسته در عضلات مجاور

همچنین ،در بدن برخی از افراد پس از اولین تزریق ، آنتی بادی هایی ایجاد میشود که سبب مقاومت به این ماده شده و درمانهای بعدی را بی اثر می کند.

آموزش تزریق بوتاکس

مزایای تزریق بوتاکس

 • اثربخشی بالا . اف دی ا بوتاکس را برای استفاده زیبایی بین دو ابرو ، خطوط اطراف چشم و زیر بغل برای کاهش تعریق تأیید کرده است. همچنین دارای موارد مصرف متعدد دیگری است که به همان اندازه ایمن ، قانونی ، موثر و کاملاً تحقیق شده است.
 • روشی سریع و تقریبا بدون درد است. امکان تزریق سطحی با سوزن های کوچک درد را بسیار کاهش میدهد و درمان تنها 15 تا 20 دقیقه زمان میبرد.
 • نیاز به مراقبت شدید و وقت گیر بعدی ندارد ( بعد از تزریق کبودی و قرمزی خاصی وجود ندارد و حتی در پوستهای حساس هم بعد از 8 ساعت هیج عارضه ای دیده نمیشود.    
 • نتایج قابل برگشت است. اگر شما از نتایج این روش راضی نبودید نگران نباشید تنها 3 تا4 ماه بعد همه چیز به شکل قبل باز میگردد.
 • عوارض آن در مقایسه با سایر روشها بسیار ناچیز و در عین حال قابل برگشت است بوتاکس یک درمان نسبتا کم خطر است بیشتر خطرات زمانی اتفاق می افتند که بیمار سلامت کافی برخوردار نیست و یا تزریق کننده آگاه باتجربه وحرفه ای نیست. بامراجعه به کلینیکی که با نتایج خوب شناخته شده است، از این خطرات جلوگیری کنید.

عملکرد بوتاکس پیشگیری است .همه ما نگران تغییرات ناشی از گذر عمر بر ظاهر خود هستیم و تزریق بوتاکس مهمترین روش پیشگیری از ایجاد و ثبوت چروکهای پیری ست همواره یادمان باشد پیشگیری بهتر از درمان است.

توصیه های ساده در مورد آماده شدن برای تزریق بوتاکس

در موارد زیر بوتاکس انتخاب خوبی برای شما نیست:

 • در صورت حساسیت به بوتاکس
 • عفونت در محل تزریق
 • ابتلا به مشکلات تنفسی  اختلال در بلع یا مشکلات عمده گوارشی از قبیل خونریزی معده
 • ابتلا به برخی از اختلالات عصبی عضلانی چون میاستنی ها
 • ابتلا به بیماریهای مزمن مثل نارسایی قلبی دیابت کنترل نشده بیماری های خود ایمنی شدید و بیماریهای خونریزی دهنده.
 • شیر دهی بارداری و یا اقدام به بارداری  
 • جراحی اخیر یا اقدام برای جراحی
 • مصرف داروهای خاص

پس از تزریق بوتاکس اهداکنندگان خون نمی توانند برای یک دوره مشخص شده توسط بانک خون به اهدا خون اقدام کنند.

توجه داشته باشید کاهش استرس و داشتن آرامش، عدم مصرف سیگار و الکل و مراقبت های کافی از پوست به افزایش اثرات مثبت بوتاکس کمک قابل توجهی میکنند.

امروزه بوتاکس بسیارمحبوب شده است و متقاصیان زیادی دارد به حدی که انتظار جامعه این است که کادر درمانی بتوانند نیاز آنان را تامین کنند.

پزشکان، دندانپزشکان و پرستاران میتوانند با شرکت در دوره های آموزش تزریق بوتاکس این کار را به صورت کاملا حرفه ای بیاموزند.

دوره آموزشی تزریق بوتاکس(Botox)

ما در دوره تزریق بوتاکس به صورت علمی و عملی به پزشکان، دندانپزشکان و پرستاران آموزش می دهیم که چگونه از ماده ضد چین و چروک بوتاکس(سم بوتولونیم) استفاده کنند. اطلاعات ومهارت های لازم برای تزریق بوتاکس در طول این دوره حرفه ای به طور کامل به شما آموزش داده میشوند و به این ترتیب می توانید ازتکنیک های پیشرفته برای گسترش دانش و توانایی خود استفاده کنید.

تنها افراد جامعه پزشکی شامل پزشکان، دندانپزشکان و پرستاران می توانند در این دوره شرکت کرده و از مزایای آن بهره مند شوند. ظرفیت کلاس های آموزش تزریق بوتاکس کالج CNTAA به میزان حداقلی است تا از برخورداری همه دانشجویان از توجه و آموزش لازم اطمینان حاصل شود.

سرفصل های دوره آموزش تزریق بوتاکس

 1. Anatomy, neurophysiology, musculature and circulatory system of the face.
 2. Types of Botulism toxin, FDA approval, properties/mechanism of action.
 3. Patient assessment and consultation and evaluation
 4. Hygiene and sanitation and Review of sterile technique
 5. Indications and contraindications
 6. side-effects
 7. The injecting techniques
 8. Skin assessment for treatment acceptability
 9. Handling client expectations and photograph
 10. Optimize your business environment including supplies, equipment, staff and paperwork
 11. Practical hands on injecting of a model.

طول این دوره کوتاه مدت یک روز است و پس از گذراندن آن به شما گواهینامه معتبر برای شروع کار در کانادا اعطا خواهد شد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره این دوره و شرکت در کلاس های آنلاین لطفا به وبسایت اصلی کالج CNTAA مراجعه کنید:

www.cntaacollege.com

این دوره فقط مختص پزشکان، دندانپزشکان و پرستاران مقیم یا توریست در کانادا می باشد.

مقالات مرتبط
دوره آموزشی زیبایی درمانی

دوره آموزشی زیبایی درمانی

این دوره یک دوره حرفه ای تایید شده توسط Private Career Collageact 2005 است. یک دوره تخصصی است که در آن دانش آموختگان دانش و فناوری و مهارت های لازم برای کسب تخصص کافی جهت ورود به صنعت زیبایی را کسب می کنند. با شرکت در این دوره به شما مدرک دیپلما از سوی وزارت...

دوره آموزشی تکنیشن لیزر

دوره آموزشی تکنیشن لیزر

این دوره آموزشی به صورت حرفه ای در کالج خصوصی CNTAA برگزار می شوند. با شرکت در این دوره ها می توانید مهارت و دانشی که لازمه ورود به صنعت زیبایی و پوست است را کسب کرده و به عنوان یک فرد متخصص آغاز به کار نمایید. با شرکت در این دوره به شما مدرک دیپلما از سوی...

دوره آموزش تزریق فیلر

دوره آموزش تزریق فیلر

علاقه به زیبایی یک رویکرد ذاتی بشر است. زیبایی ها بر روح نگرش و احساس انسانها اثری عمیق دارد و انسان همواره مجذوب و مسحور زيبايي بوده و خواهد بود. جذابیت ظاهری و چهره ی زیبا تاثیر غیر قابل انکاری در دیگران می گذارد و اولین معرف ما به دیگران است و از همین رو در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *